Czym jest laserowa korekcja wady wzroku metodą usunięcia mikrosoczewki ?

Metoda usunięcia mikrosoczewki to najnowsza metoda laserowej korekcji wady wzroku przy wykorzystaniu lasera femtosekundowego. Zabieg usunięcia mikrosoczewki koryguje krótkowzroczność i astygmatyzm, a także połączenie obu tych wad refrakcji przy zastosowaniu jedynie niewielkiego nacięcia na powierzchni rogówki. To obecnie najbezpieczniejszy i dający największe możliwości sposób ingerowania w gałkę oczną. Korygowanie krótkowzroczności laserem polega na spłaszczeniu rogówki w centrum oka, w celu zmniejszenia siły załamywania promieni świetlnych. Krótkowzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że równoległe promienie świetlne wpadające do oka załamują się nie na siatkówce, lecz przed nią. Po zabiegu można wrócić do większości codziennych aktywności już następnego dnia.

Kto kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji metoda usunięcia mikrosoczewki?

Metoda usunięcia mikrosoczewki dedykowana jest dla pacjentów z krótkowzrocznością, astygmatyzmem oraz astygmatyzmem krótkowzrocznym w wieku od 20 do 38 roku życia. Zabieg usunięcia mikrosoczewki może być rozwiązaniem dla wielu osób z różnymi wadami wzroku – od łagodnych wad refrakcji po głęboką krótkowzroczność i astygmatyzm.

Zakres wady kwalifikujący się do korekty to :
KRÓTKOWZROCZNOŚĆ do -10,0 D
ASTYGMATYZM do -5,0 D

Na czym polega kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku metodą usunięcia mikrosoczewki?

Każdy pacjent przed zabiegiem, przechodzi specjalistyczne badania kwalifikacyjne, podczas których wykonywane są bardzo szczegółowe pomiary oka. Badania te służą dokładnemu określeniu rodzaju i wielkości wady, a także zebraniu danych w celu zaprogramowania indywidualnego dla każdego oka działania wiązki laserowej Działania te mają na celu wykluczenie współistniejących schorzeń mogących mieć wpływ na powodzenie zabiegu.
Badania kwalifikacyjne trwają do 2h.

Jakie badania wykonuje lekarz podczas kwalifikacji do usunięcia mikrosoczewki?

Przed zabiegiem usunięcia mikrosoczewki wykonywanych jest wiele badań m.in.:

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku metodą usunięcia mikrosoczewki?

Metoda usunięcia mikrosoczewki (usunięcie soczewki przez drobne nacięcie) wykorzystuje laser femtosekundowy o wysokiej precyzji i szybkości, którym kształtuje się rogówkę. Laser wycina wewnątrz rogówki niewielki fragment tkanki w kształcie soczewki. Czynność ta trwa średnio 23 sekundy. Następnie chirurg usuwa soczewkę przez niewielkie nacięcie w przedniej części oka. To powoduje zmianę kształtu rogówki i koryguje wadę refrakcyjną.
Laser działa cicho i szybko, nie powodując powstania zapachów. Ponadto, pacjent pozostaje w jednym miejscu od początku do końca zabiegu.

Jakie są etapy zabiegu usunięcia mikrosoczewki?

Sam zabieg  przebiega bezboleśnie – cała procedura trwa ok. 10 min. Zabieg wykonywany jest w kilku etapach:

1. Znieczulenie oka

Aby ograniczyć ból podczas zabiegu, do oka podawane są krople znieczulające. Rozwieracz powiek zapobiega mruganiu podczas zabiegu.

2.Utworzenie soczewki i wykonanie nacięcia

Po znieczuleniu oka należy je unieruchomić do zabiegu. Dokonuje się tego za pomocą szkła kontaktowego, które jest delikatnie umieszczane na oku i połączone z urządzeniem laserowym. Podczas tej czynności możesz odczuwać niewielkie ciśnienie. Po unieruchomieniu oka laser kształtuje soczewkę w istocie właściwej rogówki, która stanowi jej wewnętrzną warstwę, a także wykonuje nacięcie dostępowe na powierzchni rogówki, nie przekraczające 4 mm szerokości.

3.Usunięcie soczewki

Chirurg usuwa soczewkę przez niewielkie nacięcie wykonane laserem.

4.Skorygowana wada refrakcyjna

Usunięcie soczewki zmienia kształt rogówki, korygując wadę refrakcji. Nacięcie jest tak małe, że po pewnym czasie uszczelni się samo.

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia mikrosoczewki?

Lekarze zwykle polecają swoim pacjentom:

Jak postępować po zabiegu usunięcia mikrosoczewki?

Po zabiegu pacjent wraca na noc do domu.
Zaleca się, aby nie pocierać operowanego oka, odpoczywać i nie przemęczać się. Lekarz może zalecić noszenie przez tydzień opaski na oko do snu, aby nie dopuścić do przypadkowego zadrapania oka przed zagojeniem. Lekarze zazwyczaj wymagają od pacjenta stawienia się na badanie kontrolne w następnym dniu oraz miesiąc po zabiegu.
Jest to zabieg małoinwazyjny, co oznacza, że w okresie gojenia dyskomfort jest zwykle minimalny. W większości przypadków ostrość wzroku stabilizuje się w ciągu jednego tygodnia od zabiegu. Po zabiegu pacjenci mogą prowadzić samochód, pracować, nosić makijaż i uprawiać sport w zaledwie kilka dni po operacji.

Jakie są przeciwskazania do laserowej korekcji wzroku metodą usunięcia mikrosoczewki?

Poniższe przeciwwskazania dotyczą każdego zabiegu laserowej korekty wzroku:

Dlaczego laserowa korekcja wzroku metodą usunięcia mikrosoczewki jest najbezpieczniejsza?

Zabieg usunięcia mikrosoczewki koryguje wadę wzroku przy zastosowaniu jedynie niewielkiego nacięcia na powierzchni rogówki. To obecnie najbezpieczniejszy i dający największe możliwości sposób ingerowania w gałkę oczną. Przeprowadzana jest na najbardziej zewnętrznej warstwie oka – rogówce. Metoda usunięcia mikrosoczewki jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym (liczba powikłań to poniżej 1% przypadków), bezbolesnym oraz dającym możliwość niemal natychmiastowego powrotu do normalnego codziennego funkcjonowania. Obecnie metodą usunięcia mikrosoczewki wykonano ponad 6 milionów zabiegów w ponad 60 krajach na całym świecie. 

Zabieg ma mniejszy wpływ na nerwy rogówki, które stymulują gruczoły łzowe, przez co lepiej nawilżają one oko. Po zabiegu usunięcia mikrosoczewki skutki uboczne takie jak zespół suchego oka występują rzadko.

Kto może skorzystać z zabiegu laserowej korekcji wzroku metodą usunięcia mikrosoczewki?

Często w naszym Centrum przyjmujemy pacjentów, którym prawidłowy wzrok niezbędny jest do rozwijania kariery zawodowej – są to np. policjanci, strażacy, wojskowi czy maszyniści.
Dla osób, które mają zamiar pracować w służbach mundurowych czy lotnictwie, liczy się sam fakt ostrego widzenia bez korekcji okularami czy soczewkami.
Zdarza się również, że sportowcy narzekają na okulary, ponieważ przeszkadzają im w bieganiu, sportach kontaktowych czy też na siłowni. Soczewki, wydające się doskonałą alternatywą, często powodują dyskomfort – wysychają podczas biegania, jazdy na rowerze, a w przypadku sportów wodnych – na ich powierzchni mogą pojawić się bakterie i drobnoustroje.
Jednak zgłaszają się też takie osoby, które po prostu mają dość okularów lub soczewek. I choć ich dalsze plany zawodowe nie są zależne od wady wzroku, to chęć poprawy jakości życia, motywuje je do wykonania zabiegu.

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.