Cross Linking a stożek rogówki

Okulistyka w ostatnich dekadach zrobiła ogromne postępy, dzięki czemu możemy kontrolować i leczyć schorzenia, wobec których jeszcze niedawno specjaliści byli bezradni. Wszystko dzięki innowacyjnym zabiegom realizowanym przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Jednym z takich zabiegów jest Cross Linking, powszechnie wykorzystywany w leczeniu stożka rogówki. Co warto o nim wiedzieć? Czy zabieg ten może całkowicie zatrzymać chorobę?

Stożek rogówki - czy Cross Linking może nam pomóc?

Cross Linking to innowacyjna metoda leczenia rogówki, która umożliwia poprawę wzroku u pacjentów z różnymi schorzeniami oczu. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej u osób, które zmagają się ze stożkiem rogówki o niewielkim stopniu zaawansowania.

Geneza tej choroby nie jest do końca znana, jednak często ma ona podłoże genetyczne. Choroba ta powoduje stopniowe osłabienie i deformację kształtu rogówki. Choć początkowo objawy tego schorzenia są trudne do zauważenia, wraz z postępującym wybrzuszeniem rogówki, możemy zaobserwować coraz większą nadwrażliwość na światło, swędzenie i zaczerwienienie oczu oraz widzenie mnogie. Cross Linking pozwala zapobiec postępowi deformacji rogówki i zahamować rozwój choroby.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na nasączaniu rogówki witaminą B2 i naświetlaniu jej promieniowaniem ultrafioletowym. W ten sposób powstają nowe wiązania między włóknami kolagenu, co wzmacnia strukturę rogówki i przyczynia się do poprawy jej elastyczności i stabilności. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. To standardowa procedura, całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Po wykonaniu zabiegu choroba zazwyczaj zatrzymuje się, jednak zdarzają się przypadki, gdzie można zaobserwować niewielką progresję.

Przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja

Nim lekarz wyrazi zgodę na dopuszczenie nas do zabiegu – musimy przejść kompleksowe badania kwalifikacyjne obejmujące m.in. badanie refrakcji oraz topografię rogówki. Wówczas okulista może określić stadium choroby oraz dobrać najlepszą metodę leczenia. Następnie możemy przejść do przygotowania do zabiegu oraz samej operacji. Po zabiegu Cross Linking pacjentowi zaleca się stosowanie kropli do oczu oraz leków przeciwbólowych, jeśli jest to konieczne – oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.

Ważne jest również, aby przez kilka dni unikać ekspozycji na silne światło oraz nosić specjalne okulary chroniące przed promieniowaniem UV. Powinniśmy także zrezygnować nadmiernego wysiłku fizycznego, wystrzegać się kurzu i dymu oraz zrezygnować z kosmetyków w okolicach oczu. W ciągu kilku tygodni po zabiegu rogówka stopniowo regeneruje się, co pozwala na powrót do normalnej aktywności. Metoda Cross Linking ratuje rogówkę, a co za tym idzie – nasz wzrok. W związku z tym, że jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny – może być on przeprowadzony nawet na kilkuletnich dzieciach. Zdarza się, że stożek rogówki nawraca po przeszczepie rogówki. Na szczęście wówczas Cross Linking również jest skuteczny i bezpieczny w zastosowaniu.

Pamiętajmy, że metoda Cross Linking jest skuteczna tylko w początkowych etapach stożka rogówki, dlatego tak ważne jest regularne badanie wzroku, szczególnie jeśli podobne schorzenia występowały w naszej rodzinie. Wczesna diagnoza i szybkie leczenie mogą znacznie ograniczyć ryzyko dalszego pogorszenia wzroku. Warto mieć również na uwadze fakt, że Cross Linking skutecznie hamuje rozwój choroby, jednak nie u wszystkich prowadzi do całkowitego zatrzymania choroby. Z tego powodu nawet po zabiegu powinniśmy regularnie kontrolować stan swojego narządu wzroku.

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.