Time is Up!
Time's up
W oku krótkowzrocznym gałka oczna jest wydłużona, a promienie świetlne skupiane są przed siatkówką. Oko takie jest niezdolne do ostrego widzenia odległych obiektów.
Oko dalekowzroczne ma trudności z ostrym widzeniem bliskich obiektów. Jest to spowodowane skupianiem promieni świetlnych za siatkówką. Gałka oka nadwzrocznego jest krótsza. Od nadwzroczności należy odróżnić presbiopię, czyli dalekowzroczność starczą, często pogłębiającą się z wiekiem, spowodowaną naturalnym procesem utraty zdolności akomodacyjnych soczewki.
Inaczej niezborność – jest to wada spowodowana nieregularną krzywizną rogówki. Promienie świetlne skupiają się w różnych punktach, co powoduje powstawanie nieostrego obrazu. Często astygmatyzm występuje jednocześnie z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością.
Podstawowym warunkiem dobrego, ostrego widzenia jest prawidłowa budowa
i funkcjonowanie układu optycznego oka.
Aby przeprowadzić zabieg laserowej korekcji wzroku, wada musi być stabilna, tzn. niezmienna przez ostatnie 6 miesięcy, a pacjent musi mieć 18–55 lat.
Zasada działania lasera polega na “odparowaniu” tkanki za pomocą krótkich impulsów o odpowiedniej mocy.
Polega na usuwaniu kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona.
Istotą zabiegu laserowej korekcji wad wzroku jest precyzyjne wymodelowanie kształtu rogówki oka w ten sposób, aby wpadające do oka promienie świetlne były skupiane na siatkówce i tworzyły wyraźny obraz. Poza sprzętem, dla uzyskania oczekiwanych rezultatów korekty wzroku, ważne jest doświadczenie operujących chirurgów refrakcyjnych.
dr n. med. Krzysztofa Ochalika
W cenę wliczony jest koszt zabiegu i soczewki opatrunkowej oraz pierwsza wizyta kontrolna po zabiegu.
Druga wizyta kontrolna płatna – 200 zł
Zaburzenia wzroku utrudniające codzienne funkcjonowanie dotykają wielu ludzi i jest to problem, z którym walczy się na różne sposoby. Stosuje się okulary, soczewki lub spożywa pokarmy, które rzekomo mogą wpływać na poprawę wzroku. Istnieje jednak sposób na zupełne zniwelowanie wady, a jest nią laserowa korekcja wzroku. Jak działa laserowa korekcja wzroku i o czym musisz wiedzieć przed przystąpieniem do zabiegu? Wszystkiego dowiesz się w artykule.
Nowoczesna metoda leczenia wad wzroku, jaką jest laserowa korekcja wzroku, uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych i w pełni bezpiecznych metod pozbycia się wad wzroku, do których zaliczamy krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Wady wzroku wynikają z zaburzenia prawidłowej refrakcji oka. Promienie świetlne muszą ulec odpowiedniemu załamaniu, przechodząc przez układ optyczny oka, aby na siatkówce utworzyć ostry obraz.
Zabiegi laserowej korekcji wzroku (laserowa chirurgia refrakcyjna rogówki) niwelują potrzebę noszenia okularów i soczewek kontaktowych, co przyczynia się do znacznej poprawy komfortu życia.
Skąd bierze się wada wzroku?
1. Krótkowzroczność, gdzie obraz powstaje przed siatkówką. Wyróżnia się krótkowzroczność:
a) osiową, gdzie przednio-tylna oś gałki ocznej jest za długa do siły łamiącej soczewki i rogówki;
b) soczewkową, gdy soczewka jest zbyt kulista w stosunku do długości gałki ocznej;
c) rogówkową, gdzie rogówka jest zbyt kulista w stosunku do gałki ocznej.
2. Dalekowzroczność, gdzie obraz powstaje za siatkówką. Wyróżnia się dalekowzroczność:
a) osiową, gdy gałka oczna jest zbyt krótka w porównaniu do siły łamiącej soczewki i rogówki;
b) soczewkową, gdzie występuje zbyt płaska soczewka w porównaniu do siły łamiącej i długości gałki ocznej;
c) rogówkową, gdy rogówka jest zbyt płaska w stosunku do siły łamiącej soczewki i długości gałki ocznej.
3. Astygmatyzm, gdzie promienie skupiają się w różnych miejscach powodując nieostre widzenie. Wyróżnia się astygmatyzm:
a) zwykły krótkowzroczny lub zwykły nadwzroczny. Krótkowzroczny polega na tym, że jedna linia ogniskowa znajduje się na siatkówce, a druga przed nią. Nadwzroczny polega na tym, że jedna linia ogniskowa znajduje się na siatkówce, a druga za nią;
b) złożony krótkowzroczny lub nadwzroczny. W pierwszym przypadku obydwie linie ogniskowe znajdują się przed siatkówką, a w drugim za nią;
c) mieszany, gdy jedna linia ogniskowych znajduje się przed siatkówką, a druga za nią.
Po 40 roku życia pojawia się starczowzroczność zwana również prezbiopią.
Starczowzroczność nie jest wadą wzroku ani chorobą, ale stanem związanym z procesem starzenia się. Polega ona na złym widzeniu z bliska.
Osoby dalekowzroczne zazwyczaj odczuwają dolegliwości związane ze starczowzrocznością wcześniej, a osoby krótkowzroczne później.
U dzieci częstymi objawami wad wzroku są trudności z czytaniem, pisaniem i koncentracją oraz pocieranie gałek ocznych.
Najczęstszymi przyczynami krótkowzroczności są czynniki środowiskowe :
– u osób spędzających mniej czasu na świeżym powietrzu częściej występuje ta wada;
– długotrwała, wzmożona praca z bliska;
– etniczne; – nagłe pojawienie się krótkowzroczności może być spowodowane bocznym uciskiem na gałkę oczną w chorobach oczodołu;
– narastająca krótkowzroczność u dorosłych może być pierwszym objawem cukrzycy lub zaćmy,
– predyspozycje genetyczne.
Nadwzroczność może być skutkiem uniesienia siatkówki lub uciskiem na biegun tylny przez zmiany rozrostowe w oczodole, ale może wynikać także z osłabienia naczyń krwionośnych, z których zbudowana jest gałka oczna. Schorzenie występować może np. u chorych na cukrzycę.
Częstymi przyczynami astygmatyzmu są predyspozycje genetyczne, uraz soczewki lub rogówki, cukrzyca.
Przyczynami presbiopii są zmniejszenie elastyczności soczewki oka oraz zaburzenia akomodacji.
Korekcja wzroku jest zabiegiem polegającym na odpowiednim ukształtowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Wyróżniamy kilka metod, które nieznacznie różnią się przebiegiem. Wszystkie jednak są w pełni skuteczne i bezpieczne.
Zasada działania lasera polega na „odparowaniu” tkanki za pomocą krótkich impulsów o odpowiedniej mocy. Polega na usuwaniu kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona.
Nabłonek rogówki regeneruje się stopniowo podczas rekonwalescencji.
Istotą zabiegu laserowej korekcji wad wzroku jest precyzyjne wymodelowanie kształtu rogówki oka w ten sposób, aby wpadające do oka promienie świetlne były skupiane na siatkówce i tworzyły wyraźny obraz. Poza sprzętem, dla uzyskania oczekiwanych rezultatów korekty wzroku, ważne jest doświadczenie operujących chirurgów refrakcyjnych.
Największą zaletą laserowej korekcji wzroku jest fakt, że jest to zabieg w pełni bezpieczny,
bezbolesny i szybki, który znacznie polepsza jakość ogólnego funkcjonowania. Najbardziej doświadczeni operatorzy gwarantują precyzję, skuteczność i bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku. W naszej klinice specjalistą z ogromnym doświadczeniem jest dr n. med. Krzysztof Ochalik.
Pacjent powinien być w dobrym stanie zdrowia – osoby z chorobami powodującymi gorsze gojenie organizmu nie mogą być operowane. Są to choroby związane z systemem immunologicznym, takie jak cukrzyca typu I, HIV, AIDS czy zespół Sjorgena.
Kwalifikacja do zabiegu jest niezbędna przed laserową korekcją wzroku. Pacjent poddaje się odpowiedniej ilości badań, które pozwalają lekarzowi stwierdzić, czy może wykonać zabieg.
W celu uzyskania wiarygodnych badań i pomiarów na kwalifikacje pacjent przychodzi bez założonych soczewek odpowiednio przez:
Badania diagnostyczne wykonywane podczas kwalifikacji to badanie wady wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie w lampie szczelinowej, badanie grubości rogówki, badanie ultrasonograficzne w prezentacji A oraz B, topografia rogówki, OCT, biometria, pachymetria itd.
Ważny jest także ogólny stan zdrowia pacjenta.
Podsumowując uzyskane wyniki badań lekarz ocenia jaki zabieg laserowej korekcji wzroku będzie najlepszy dla pacjenta, omawia z nim przygotowanie do zabiegu, przebieg procedury i zalecenia okresu rekonwalescencji.
Na wizytę należy zabrać okulary, z których korzysta się na co dzień oraz dokumentację medyczną dotyczącą wcześniejszych zabiegów okulistycznych i badań diagnostycznych.
Należy dobrze przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku, aby był w pełni skuteczny i bezpieczny.
Na dzień przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu i kofeiny. Krople nawilżające i inne leki powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza
Bardzo ważne jest, aby w dniu zabiegu nie używać perfum, dezodorantów i innych środków w aerozolu, ponieważ mikrocząsteczki mogą zaburzać funkcjonowanie lasera. Nie należy nakładać kosmetyków na twarz, w tym makijażu. Można normalnie pić i spożywać posiłki, jednak nie powinno się stosować w tym dniu kofeiny i alkoholu. Warto ubrać lekką i przewiewną odzież.
Pacjent wraca do domu pod opieką osoby towarzyszącej, ponieważ bezpośrednio po zabiegu obraz jest zamglony, może występować także łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Warto zabrać ze sobą także okulary przeciwsłoneczne, aby osłonić oczy przed ostrym światłem dziennym.
Laserowa korekcja wzroku polega na tym, że lekarz nakierowuje laser na oko i zmienia kształt rogówki. Pacjent pozostaje przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, czyli krople do oczu, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Lekarz przez cały czas informuje pacjenta o kolejnych etapach zabiegu.
Zabiegi laserowej korekcji wzroku różnią się nieznacznie w zależności od metody.
Laserowa korekcja wzroku to zabieg w pełni bezpieczny i skuteczny.
Metoda usunięcia mikrosoczewki to najbardziej nowoczesna i w pełni bezbolesna forma laserowej korekcji wzroku. W czasie tego zabiegu lekarz przy użyciu jednego lasera usuwa wadę, wycinając w rogówce precyzyjnie obliczoną soczewkę. Tę metodę stosujemy do korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu.
Metoda FemtoLASIK to nowoczesna i powszechnie stosowana procedura do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Przy pomocy dwóch laserów lekarz wpierw wycina płatek na rogówce a następnie modeluje jej kształt.
Metoda korekcji starczowzroczności to pewna modyfikacja metody FemtoLASIK. To nowoczesna metoda służąca do korekcji starczowzroczności. Wytwarza się w niej mikromonowizję, w której jedno oko koryguje się do patrzenia w dal, a drugie do bliży.
Metody powierzchowne, w których nabłonek usuwany jest narzędziem plastikowym lub metalowym, a następnie korygowany jest kształt rogówki.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?
Istnieje kilka ogólnych zasad, do których warto się dostosować. Lekarz dopasowuje indywidualnie do każdego sposób zachowania po zabiegu, ale można podać też zasady, do których każdy powinien się dostosować.
Na początku niektórzy mogą widzieć gorzej z bliska niż przed zabiegiem, to całkowicie normalne, a poprawa wzroku nastąpi na pewno do kilku tygodni.
Długość rekonwalescencji uzależniona jest także od wykonanej na oczach metody zabiegu.
Po zabiegu może występować światłowstręt, a oczy będą łzawić. Spowodowane jest to gojeniem się nabłonka i trwa do 3 dni. Po ściągnięciu soczewek opatrunkowych wszystko wraca do normy.
Od razu po zabiegu nie można także prowadzić samochodu.
Do tygodnia po zabiegu może występować nadwrażliwość na światło, zamglone i nieostre widzenie oraz wahania ostrości. Do 4 tygodni po zabiegu zdarza się, że pacjenci odczuwają suche oko i mają trudności z jazdą samochodem w nocy. Do 6 miesięcy mogą występować wahania ostrości – do tego czasu wzrok może się stabilizować.
Zazwyczaj już po kilku dniach pacjent może powrócić do pracy i codziennej aktywności, ale uzależnione jest to od indywidualnych predyspozycji i zastosowanej metody. Każdy przechodzi proces rekonwalescencji w swoim tempie. Niektórzy potrzebują więcej czasu, aby móc w pełni cieszyć się z efektów zabiegu.
Ważne jest, aby być w odpowiednim wieku, czyli od 18 do 55 roku życia.
Wada powinna być od ponad pół roku stabilna, oko musi mieć odpowiednią grubość rogówki oraz źrenica nie może być za szeroka.
Oferowane w klinice OPTICA zabiegi są najbezpieczniejszymi i najskuteczniejszymi metodami laserowej korekcji wzroku.
Wykorzystywane w zabiegach lasery są najnowocześniejsze i w pełni bezpieczne, reagujące na każdy ruch pacjenta i uniemożliwiające dostanie się światła lasera w niewłaściwe miejsce.
Metody są całkowicie bezbolesne i dają możliwość prawie natychmiastowego powrotu do codziennego funkcjonowania.
Zabiegi wykonywane są przez dr n. med. Krzysztofa Ochalika, lekarza z ponad 25 letnim doświadczeniem w chirurgii oka.
W jaki sposób wyeliminować ryzyko powikłań po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Jeżeli będziemy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, na pewno wyeliminujemy ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu. Lekarz na pewno zaleci prowadzenie oszczędzającego trybu życia, większą ilość odpoczynku, regeneracji itd. Na pewno zaleci także dokładniejsze dbanie o higienę oczu i stosowanie leków, które przepisze.
W razie pojawienia się pytań lub jakichkolwiek niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Korekcje laserowe wzroku
© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.
Automated page speed optimizations for fast site performance