Laserowa korekcja wzroku – co powinienem wiedzieć o zabiegu ?

Z artykułu dowiesz się:
⦁ Na czym polega laserowa korekcja wzroku i jak przebiega zabieg
⦁ Jakie istnieją metody laserowej korekcji wzroku
⦁ Czego nie należy robić dzień przed zabiegiem, po zabiegu i w dzień zabiegu
⦁ O najważniejszych przeciwwskazaniach do zabiegu

Zaburzenia wzroku utrudniające codzienne funkcjonowanie dotykają wielu ludzi i jest to problem, z którym walczy się na różne sposoby. Stosuje się okulary, soczewki lub spożywa pokarmy, które rzekomo mogą wpływać na poprawę wzroku.
Istnieje jednak sposób na zupełne zniwelowanie wady, a jest nią laserowa korekcja wzroku.
Jak działa laserowa korekcja wzroku i o czym musisz wiedzieć przed przystąpieniem do zabiegu? Wszystkiego dowiesz się w artykule.

Spis treści

Na czym polega laserowa korekcja wzroku ?

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na modelowaniu laserem przedniej lub powierzchni rogówki.
Zabieg ma na celu poprawę widzenia u pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem.

Przebieg zabiegu

Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, czyli pacjent pozostaje przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem, ale niczego nie czuje.
Na początku twarz pacjenta jest przemywana środkiem odkażającym, a oczy znieczulone kroplami, następnie powieki pacjenta unieruchamia się specjalnymi rozwórkami. Późniejsze postępowanie uzależnione jest od wybranej przez pacjenta metody.

W naszej ofercie znajdują się:

Zabieg cięcia rogówki wykonywany jest komputerowo, za pomocą lasera femtosekundowego. Promienie lasera skupiane są na ściśle określonej głębokości zrębu rogówki. Wytwarza się mikroplazma oraz pęcherzyki wypełnione gazem i wodą, które rozciągają się na określonej głębokości. Później płatek unoszony jest na zawiasie w taki sposób, aby umożliwić wykonanie ablacji zrębu z użyciem lasera excimerowego. Laser ten modeluje kształt rogówki poprawiając widzenie.

Jakie są jej zalety ?

Metoda ta polecana jest pacjentom, którzy mają cienką rogówkę i dużą średnicę źrenicy. Wykorzystuje się ją do leczenia wyższych wad wzroku lub zdiagnozowania przed zabiegiem zespołu suchego oka.

Za pomocą metody FemtoLASIK wytworzenie płatki rogówki trwa tylko 20 sekund, a pobyt w sali zabiegowej ok. 20 min.

badanie wzroku

Jest to metoda wytworzenia poprzez drobne nacięcie mikrosoczewki na rogówce. Wykorzystuje się w niej precyzyjny i szybki laser femtosekundowy kształtujący rogówkę.

Działanie lasera trwa około 20 sekund. Po tym czasie chirurg usuwa soczewkę prze niewielkie nacięcie w przedniej części oka, co powoduje zmianę kształtu rogówki i skorygowanie wady refrakcyjnej.

Jakie są jej zalety ?

Metoda ta wykorzystywana jest do wielu wad – od łagodnych wad refrakcji po głęboką krótkowzroczność i astygmatyzm.

Nacinanie mikrosoczewki trwa ok. 20 sekund, a pobyt w sali zabiegowej ok. 20 min.

Są to metody powierzchniowe polegające na usunięciu górnej warstwy komórkowej rogówki, czyli nabłonka. Po usunięciu nabłonka następuje modelowanie leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera excimerowego. Nabłonek ulega naturalnej odbudowie po zabiegu.

PRK to najstarsza metoda laserowej korekcji wzroku. Polega na całkowitym usunięciu nabłonka po wcześniejszym zmiękczeniu go roztworem alkoholu. Metoda jest mechaniczna i może z nią wiązać się większy dyskomfort i dłuższe dochodzenie do siebie po zabiegu niż przy innych metodach.

EBK jest zmodyfikowaną wersją PRK, gdzie wykorzystuje się precyzyjne noże do usunięcia nabłonka.

Jakie są jej zalety ?

Metoda EBK używana jest do leczenia krótkowzroczności, astygmatyzmu i nadwzroczności.

Polega na korekcji wzroku w taki sposób, aby jedno oko widziało lepiej dalsze odległości, a drugie bliższe. Naturalna asymetryczność wzroku wykorzystywana jest do stworzenia za pomocą lasera tzw. strefy „połączonej”, dzięki której każde oko widzi dobrze na odległość pośrednią.

Metoda zwiększa głębię ostrości obrazu dzięki kontroli abberacji sferycznej.

Jakie są jej zalety ?

Metoda ta przeznaczona jest dla osób powyżej 40 roku życia.

Działanie lasera na każde oko trwa mniej niż minutę, a pobyt w sali zabiegowej ok. 20 min.

Dzień przed zabiegiem

Na dzień przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu i kofeiny. Krople nawilżające i inne leki powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Refrakcyjna wymiana soczewki

Czego nie robić w dniu zabiegu?

Bardzo ważne jest, aby w dniu zabiegu nie używać perfum, dezodorantów i innych środków w aerozolu, ponieważ mikrocząsteczki mogą zaburzać funkcjonowanie lasera. Nie należy nakładać kosmetyków na twarz, w tym makijażu.  Można normalnie pić i spożywać posiłki, jednak nie powinno się stosować w tym dniu kofeiny. Warto ubrać lekką i przewiewną odzież.

Pacjent wraca do domu pod opieką osoby towarzyszącej, ponieważ bezpośrednio po zabiegu obraz jest zamglony, może występować także łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Warto zabrać ze sobą także okulary przeciwsłoneczne, aby osłonić oczy przed ostrym światłem dziennym.

Po zabiegu

Na następny dzień po zabiegu Pacjent jest zapraszany na pierwszą wizytę kontrolną, podczas której lekarz ocenia stan oka oraz wydaje zalecenia co do dalszego postępowania. Szczególnie ważne jest, aby dbać o prawidłową higienę oka, czyli przez tydzień:

Dzień po zabiegu laserowej korekcji wzroku dozwolony jest lekki wysiłek fizyczny, np. spacer. Cięższy wysiłek fizyczny można wprowadzić po tygodniu od zabiegu, a pływanie w basenie około 2 tygodnie po operacji.

W przypadku nurkowania czy wspinaczki wysokogórskiej zalecana jest dłuższa przerwa – około 4 miesiące. W słoneczne dni należy nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Podróż samolotem jest możliwa, ale zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Możliwe jest, że konieczne będzie noszenie przez jakiś czas specjalnych soczewek opatrunkowych, które lekarz zdejmuje podczas wizyty.

Bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić samochodu, ponieważ widzenie jest wtedy nieostre. Poza tym najlepiej przebywać w pomieszczeniu z przysłoniętymi oknami.

Sposobem na szybszą regenerację po zabiegu jest dłuższy odpoczynek, czyli na przykład kilkugodzinny sen.

Zaleca unikać ostrego światła, chronić oczy przed mydłem i szamponem oraz rezygnację z opalania.

Trzeba także przez jakiś czas zapuszczać krople antybiotykiem.

Kiedy następuje poprawa widzenia ?

Bezpośrednio po zabiegu obraz jest zamglony. Poprawa ostrości widzenia następuje stopniowo. Refrakcja, czyli odpowiednie załamywanie promieni świetlnych, może zmieniać się jeszcze przez około 3 miesiące. Dopiero po tym czasie się stabilizuje. Na jakość widzenia ma także wpływ regularne nawilżanie oka. Widzenie nocne może być gorsze niż przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku – wraca do normy do miesiąca.

Jak dopasowuje się metodę leczenia?

Należy udać się do lekarza przed zabiegiem, który dopasuje metodę korekcji laserowej wzroku do naszych potrzeb, wady wzroku oraz oczekiwań.

Wizyta kwalifikacyjna jest niezbędna, bez niej nie można podejść do zabiegu.

Lekarz wykonuje badania, takie jak autofraktometria, czyli test na wadę wzroku, subiektywne badanie ostrości widzenia, badanie pola widzenia, badanie dna oka, topografia rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, rogówki i źrenicy oraz usg gałki ocznej.

O czym musisz wiedzieć?

Najważniejszymi zasadami dotyczącymi laserowej korekcji wzroku są:

Powinieneś być w dobrym stanie zdrowia – pacjenci z chorobami powodującymi gorsze gojenie organizmu nie mogą być operowani. Są to choroby związane z systemem immunologicznym, takie jak cukrzyca typu I, HIV, AIDS czy zespół Sjorgena.

Jakie są przeciwwskazania ?

Istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku, czyli:

Zabieg poprzedzony jest szczegółowymi badaniami lekarza, który dba o bezpieczeństwo pacjenta.

Zabiegi są w pełni bezpieczne !

Oferowanie w klinice zabiegi są najbezpieczniejszymi i najpopularniejszymi metodami ingerowania w strukturę gałki ocznej.

Wykorzystywane w zabiegach lasery są najnowocześniejsze i w pełni bezpiecznie, reagujące na każdy ruch pacjenta i uniemożliwiające dostanie się światła lasera w niewłaściwe miejsce.

Metody są całkowicie bezbolesna i dają możliwość prawie natychmiastowego powrotu do codziennego funkcjonowania.

Zabiegi wykonywane są przez lekarza z ponad 25 letnim doświadczeniem w chirurgii oka.

Bibliografia

  1. 1. „Laserowa i soczewkowa korekcja wad wzroku” Wojskowy Instytut Medyczny, Klinika Okulistyki, online: https://wim.mil.pl/images/zlotkowska/10052022okulistyka_poradnia_refrakcyjna/WIM_broszura_A4_FIN.pdf, dostęp 31.08.2022.
  2. 2. Chmielewska A., „Laserowa korekcja wzroku – na czym polega, ile kosztuje, czy taki wydatek się opłaca?”, online: https://portal.abczdrowie.pl/laserowa-korekcja-wzroku-na-czym-polega-ile-kosztuje-czy-taki-wydatek-sie-oplaca, dostęp 31.08.2022.
  3. 3. Kostyńska M., „Efekty laserowej korekcji wzroku – jak długo się utrzymują?”, online: https://www.medonet.pl/zdrowie,efekty-laserowej-korekcji-wzroku—jak-dlugo-sie-utrzymuja-,artykul,1733346.html, dostęp 31.08.2022.
  4. 4. Siejka A., „Laserowa korekcja wzroku – wskazania, efekty i powikłania”, online: https://www.medme.pl/artykuly/laserowa-korekcja-wzroku-wskazania-efekty-i-powiklania,67179.html, dostęp 31.08.2022.
  5. 5. Wierzbowska J., Czarnota-Nowakowska B., „Laserowa korekcja wad wzroku: fakty i mity”, Warszawa 2021.

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.