Laserowa korekcja wzroku – jak wygląda badanie kwalifikacyjne?

Z artykułu dowiesz się:
⦁ Jakie są najważniejsze rzeczy, o których powinieneś pamiętać przed kwalifikacją do laserowej korekcji wzroku
⦁ Jak przebiega wizyta kwalifikacyjna
⦁ Co należy robić po wizycie kwalifikacyjnej

Podstawą do dopuszczenia pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku jest wizyta kwalifikacyjna u lekarza, który przeprowadza szczegółowe badania dotyczące wzroku pacjenta, przygotowuje go do zabiegu i informuje o rekonwalescencji po zabiegu. Jest to wizyta konieczna, dzięki której dobierane jest najlepsze badanie gwarantujące efekt i bezpieczeństwo. Jak wygląda takie badanie i o czym pamiętać przed wizytą? Odpowiadamy w artykule.

Spis treści

O czym pamiętać przed wizytą kwalifikacyjną ?

Pacjent przygotowujący się do badania kwalifikacyjnego przed laserową korekcją wzorku nie powinien nosić soczewek kontaktowych odpowiednio przez:

Na wizytę należy zabrać okulary, z których korzysta na co dzień oraz dokumentację medyczną dotyczącą wcześniejszych zabiegów okulistycznych i badań diagnostycznych.

Dobrze jest, gdy badanie wzroku odbywa się bez nałożonego na twarz makijażu – tuszu, kredki i cieni do powiek.

Należy także pamiętać o tym, że:

Na wizycie lekarz bada oboje oczu. Wykonuje pomiary za pomocą autorefraktometru, przed i po rozszerzeniu źrenic. Gorsze widzenie po zastosowaniu kropli może utrzymywać się do 5 godzin po badaniu, dlatego nie jest zalecane samodzielne prowadzenie samochodu.

Kolejno wykonywane są dalsze badania takie jak keratometria, topografia rogówki, biometria, pomiar źrenic, pachymetria, OCT rogówki, ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie w lampie szczelinowej.

Podsumowując uzyskane wyniki badań lekarz ocenia jaki zabieg laserowej korekcji wzroku będzie najlepszy dla pacjenta, omawia z nim przygotowanie do zabiegu, przebieg procedury i zalecenia okresu rekonwalescencji.

Badanie wad wzroku

Co należy robić po kwalifikacji ?

Po wizycie Pacjent otrzymuje w rejestracji szczegółowe informacje, jak należy przygotować się do zabiegu, czego należy w szczególności unikać przed zabiegiem oraz jak wygląda plan kontroli po zabiegu. Bezpośrednio po wizycie ustalany jest termin zabiegu laserowej korekcji wzroku. Dokładamy wszelkich starań, aby udzielić kompleksowej informacji naszym Pacjentom.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Przeciwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku są zbyt wysoka wada wzroku, jaskra, zmiany na dnie oka, oczopląs, choroby naczyniowe oka, zaćma, stany zapalne oka, zespół suchego oka, przemieszczenie źrenicy, odwarstwienie rogówki, półpasiec oczny, choroby infekcyjne, nieustabilizowane choroby metaboliczne, stożek rogówki lub inne zwyrodnienie.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią także nie mogą przejść zabiegu.

Innymi przeciwwskazaniami są choroby neurologiczne, zaburzenia psychiczne, uzależnienie od papierosów, alkoholu i leków, opryszczka, rozrusznik serca, choroby reumatologiczne, neurologiczne, alergiczne, autoimmunologiczne, nowotwory, skazy krwotoczne, cukrzyca, choroby skóry oraz schorzenia hematologiczne i endokrynologiczne.

Ważne jest, aby być w odpowiednim wieku, czyli od 21 do 50 roku życia.

Wada powinna być od ponad pół roku stabilna, rogówka musi mieć odpowiednią grubość oraz źrenica nie może być za szeroka.

Bibliografia

1. Siejka A., „Laserowa korekcja wzroku – wskazania, efekty i powikłania”, online: https://www.medme.pl/artykuly/laserowa-korekcja-wzroku-wskazania-efekty-i-powiklania,67179.html, dostęp 31.08.2022.

2. Wierzbowska J., Czarnota-Nowakowska B., „Laserowa korekcja wad wzroku: fakty i mity”, Warszawa 2021.

3. Kostyńska M., „Czy każdy może poddać się laserowej korekcji wzroku? Przeciwwskazania do zabiegu”, online: https://www.medonet.pl/zdrowie,czy-kazdy-moze-poddac-sie-laserowej-korekcji-wzroku–przeciwwskazania-do-zabiegu,artykul,1733396.html, dostęp 31.08.2022.

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.