Czym jest gradówka? Jak ją leczyć? Czy należy bać się zabiegu?

Gradówka to guzek powieki – ziarniniak powstałym w skutek zablokowania gruczołu Meiboma lub innego powiekowego gruczołu łojowego. Może przebiegać jako powoli powiększający się guzek powieki lub w przypadku nadkażenia bakteryjnego przyjmować postać jęczmienia wewnętrznego.

Częstsze występowanie gradówek i jęczmieni obserwuję się u osób z dysfunkcją gruczołów Meiboma, przewlekłym zapaleniem brzegów powiek, trądzikiem różowatym czy łojotokowym zapalenie skóry głowy. U dzieci mogą również towarzyszyć niewykrytym wadą refrakcji!

Częstość ich występowania nie jest znana, ale w codziennej praktyce okulistycznej zdarzają się dość często zarówno u dorosłych jak i dzieci.

W przypadku nawracających gradówek szczególnie w tym samym miejscu, konieczne jest pogłębienie diagnostyki i wykluczenie nowotworowego pochodzenia zmiany.

Oko, gradówka na powiece

Jak leczyć gradówkę?

Leczenie rozpoczynamy zazwyczaj od postępowania zachowawczego – ciepłego, suchego masażu. Każdy z nas może go zastosować jeszcze przed wizytą u lekarza, gdyż jest to podstawa leczenia.

Ciepły, suchy masaż wykonujemy 3 – 4x dziennie za pomocą np. buteleczki z ciepłą wodą lub jajka ugotowanego na twardo. Na rynku dostępne są również specjalne, wygrzewające kompresy. Masaż przeprowadzamy ruchem górą – dół w kierunku krawędzi powieki – ujścia gruczołu. Ma on za zadanie rozrzedzić zgromadzona w gruczole wydzielinę i odblokować jego ujście. Pęknięcie jęczmienia/gradówki znacząco przyspiesza gojenie.

Kolejnym etapem leczenia jest dołączenie do ciepłego masażu antybiotyku miejscowego w postaci maści lub kropli, bardzo często w połączeniu ze sterydem.

W przypadku braku powodzenia terapii zachowawczej kwalifikuje się pacjenta do zabiegu operacyjnego.
Można również rozważyć ostrzyknięcie zmiany sterydem jednak niesie to ze sobą ryzyko przebarwienia lub zaniku skóry w tym miejscu.

Kiedy należy pilnie udać się do lekarza?

W przypadku braku efektu leczenia lub pojawienia się niepokojących objawów jak gorączka, obrzęk powiek umożliwiający otwarcie oka, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych należy udać się na pilną konsultację okulistyczną.

oko, duży jęczmień na powiece

Na czym polega zabieg usunięcia gradówki?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Na powiekę zakłada się specjalną pęsetę z okienkiem – co może być niekomfortowe dla pacjenta, ponieważ mocno ściska powiekę. Następnie wykonuje się nacięcie tarczki od strony spojówki powiekowej, wyłyżeczkowanie zawartości oraz usunięcie torebki zmiany.
Nie ma zakładanych szwów, stosuje się jedynie opatrunek uciskowy. Po zabiegu powieki są opuchnięte i może pojawić się krwiak, zabieg nie ma natomiast wpływu na widzenie.

Regeneracja zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i zazwyczaj trwa 5-10 dni. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać podróży samolotem, gorących kąpieli oraz wysiłku fizycznego.

Blizna po usunięciu gradówki jest niewielka i widoczna jedynie dla wprawnego oka okulisty.

Czy da się uniknąć od zachorowania?

Niestety nie, ale można zmniejszyć ryzyko zachorowania przez utrzymanie prawidłowej higieny powiek, wyrównanie wady refrakcji oraz leczenie chorób predysponujących do rozwoju gradówek i jęczmieni.

W Optice oferujemy zarówno leczenie zachowawcze jak i operacyjne.

Nasz zespół dokłada wszelkich starań by proces leczenia przebiegł szybko, miło i bezboleśnie, a co najważniejsze skutecznie.
Zapraszamy

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.