Czym jest starczowzroczność i jak można ją leczyć?

Pojawia się po 40 roku życia i powoduje problemy z ostrością widzenia na bliską odległość. Najczęściej wtedy sięga się po okulary: do czytania, korzystania z telefonu, czy nawet pisania. Człowiek zmagający się z tą dolegliwością zastanawia się czasem, czy nie został dotknięty chorobą oczu, lub czy nie ujawniła się jakaś wada wzroku. Okazuje się jednak, że to tylko starczowzroczność.

Starczowzroczność – co to takiego?

Starczowzroczność zwana też prezbiopią nie jest chorobą, ani wadą wzroku, lecz naturalnym procesem starzenia się organizmu. Dotyka wszystkich, lecz jej pojawienie się nie następuje dokładnie w tym samym wieku u każdego. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi tryb życia, uwarunkowania genetyczne, a także praca powodująca częste zmęczenie oczu. Zauważa się także, że osoby dalekowzroczne ta przypadłość dotyka wcześniej, a krótkowzroczne nieco później. Starczowzroczność powoduje gorsze widzenie na bliską odległość, co jest efektem pogarszania się z wiekiem elastyczności soczewki w gałce ocznej oraz zmniejszeniem lub całkowitą utratą zdolności akomodacji oka. Elastyczna soczewka potrafi dostosować swój kształt do obiektu widzianego na różnych odległościach. Umożliwia to mięsień rzęskowy, który pod wpływem skurczu uwypukla ją, dzięki czemu widzi się ostry obraz z bliskiej odległości. Rozkurczenie natomiast wywołuje spłaszczenie soczewki i lepsze widzenie przedmiotów oddalonych. Jeśli soczewka traci swoją elastyczność, zaburza się również zdolność akomodacji, czyli dostosowanie do oglądania obrazów z różnej odległości.

Jakie mogą być objawy starczowzroczności?

Utrata elastyczności soczewki i zmniejszenie akomodacji oka powoduje gorsze widzenie z bliska, w efekcie czego często czytaną książkę, czy etykietę odruchowo odsuwa się od siebie na większą odległość, aby móc widzieć wyraźniej. Jest to męczące uczucie i najczęściej na tym etapie pogorszenia widzenia osoby sięgają po okulary do czytania. Na początku używa się ich do przeczytania etykiet napisanych drobnym drukiem, potem już wraz z postępowaniem prezbiopii, nie da się bez nich przeczytać gazety, czy książki. Co więcej, starczowzroczność prowadzi do zupełnej utraty akomodacji, co skutkuje koniecznością zmiany okularów na coraz mocniejsze.

Jakie są metody leczenia starczowzroczności?

Człowiek, którego dotknęła starczowzroczność, nie musi być skazany na używanie okularów. Obecnie istnieją alternatywne nowoczesne sposoby leczenia tej przypadłości. Są to:

Poddawani jej mogą być pacjenci już po skończeniu 40 lat. Zabieg wyeliminuje lub ograniczy potrzebę używania okularów. Jest krótki i bezbolesny. Wiązka lasera tak modeluje kształt rogówki, aby jedno oko mogło lepiej widzieć obiekty z bliska, a drugie z daleka, co prowadzi do dobrej ostrości widzenia z każdej odległości.

Zabieg polega na usunięciu soczewki, która straciła elastyczność i zastąpieniu jej nową. Refrakcyjna wymiana soczewki nie tylko poprawia ostrość widzenia z bliska, ale także zapobiega wystąpieniu w przyszłości zaćmy.

Starczowzroczność nie musi oznaczać konieczności zakładania okularów do czytania. Mimo że nie jest chorobą, lecz wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu, można ją leczyć nowoczesnymi metodami przedstawionymi powyżej. Decyzję o wyborze metody podejmuje się w porozumieniu z lekarzem specjalistą.

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.