Laserowa korekcja wzroku – Jak praca przy komputerze wpływa na wzrok ?

Mija kolejna godzina pracy przy komputerze, a Ty odczuwasz narastający dyskomfort związany z oczami? Zaczynasz zastanawiać się, czy to już czas na wizytę u okulisty i dobór odpowiednich okularów do Twojej codziennej pracy? Z tego artykułu dowiesz się:

Spis treści

Dlaczego urządzenia takie jak laptop, tablet, smartfon obciążają nasz wzrok?

Główną przyczyną uszkodzenia wzroku jest ekspozycja na HEV (High Energy Visible Light), czyli światło niebieskie. Ekrany urządzeń elektronicznych emitują dużą ilość pasma niebieskofioletowego tego światła, które jest szczególnie niebezpieczne dla naszego wzroku. Przyspiesza ono degenerację komórek siatkówki, prowadząc do zwyrodnienia plamki żółtej. Ponadto przyczynia się do mętnienia soczewki wewnątrzgałkowej i powstania zaćmy. Pracując przed ekranem spada również częstotliwość mrugania, co dodatkowo nasila dyskomfort.

Jakie są objawy uszkodzenia wzroku światłem niebieskim?

Osoby pracujące przed ekranem powyżej 4 godzin powinny zwrócić szczególną uwagę, czy nie zauważają u siebie objawów pogarszającego się wzroku. Do głównych skarg zgłaszanych przez Pacjentów należą:

Objawy te wynikają z uszkodzenia filmu łzowego, który pokrywa oko. Warstwa łzowa może mieć nieprawidłowy skład lub nadmiernie parować z powierzchni gałki ocznej. Efektem tych zmian jest wysychanie rogówki i spojówki, które Pacjent odczuwa jako nieprzyjemne.

Jak pomóc sobie w codziennej pracy z komputerem?

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak można zachować komfort widzenia podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem:

Bibliografia

https://www.okulisci.wroclaw.pl/wpis-blog/jak-praca-przy-komputerze-wplywa-na-wzrok/, dostęp z dnia 28.09.2022

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/aktualnosci/badania/211369,czy-za-duzo-czasu-przed-ekranem-psuje-wzrok, dostęp z dnia 28.09.2022

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka, dostęp z dnia 28.09.2022


https://www.bryk.pl/artykul/niebieskie-swiatlo-niszczy-siatkowke-oka-jak-jeszcze-dziala-swiatlo-z-komorki, dostęp z dnia 28.09.2022


https://www.mp.pl/kurier/26677,40-polakow-nosi-okulary, dostęp z dnia 28.09.2022


https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/40183/027.pdf, dostęp z dnia 28.09.2022

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.