Żółtaki, nazywane inaczej kępkami żółtymi to mało estetyczne zmiany, które pojawiają się w okolicy oczu. Problem ten dotyczy najczęściej osób starszych, ale może zdarzyć się, że wystąpią nawet u nastolatka. Sprawdź, jakie są przyczyny ich powstawania i jak je leczyć.
Kępki żółte to zmiany skórne, których powstawanie związane jest z odkładaniem się cholesterolu i jego estrów w postaci komórek piankowych w skórze. Może to nastąpić na skutek zaburzeń gospodarki lipidowej organizmu, np. hipercholesterolemii. Kępki żółte są bardzo charakterystycznym dla tej choroby objawem, dlatego ich pojawienie się może być dla nas wskazówką, aby zbadać poziom cholesterolu we krwi. Zmiany te częściej pojawiają się u kobiet, niż u mężczyzn między 15 a 73 rokiem życia.
Żółtaki mogą przybierać różne kształty. Mogą być wypukłe lub całkowicie płaskie. Najczęściej występują symetrycznie, zajmując zarówno górne, jak i dolne powieki, bliżej wewnętrznych kącików oczu.
Zmiany te mogą wystąpić nie tylko na powiekach, ale i w innych miejscach na ciele.
Rodzaje żółtaków, które możemy zaobserwować:
Niemal u 50% pacjentów z kępkami żółtymi występują zaburzenia gospodarki lipidowej. W związku z tym w grupie ryzyka wystąpienia żółtaków są osoby z:
Oczywiście! Podstawową profilaktyką jest zmiana stylu życia i stosowanie odpowiedniej diety. Żeby utrzymać prawidłowy poziom gospodarki lipidowej organizmu, należy ograniczyć spożywanie tłuszczów odzwierzęcych, a oprzeć dietę na dużej ilości owoców, warzyw, zbóż, tłustych ryb oraz zdrowych olejów roślinnych.
Kolejnym sposobem zapobiegania występowaniu podwyższonego cholesterolu, a więc i żółtaków, jest zwiększenie aktywności fizycznej.
Żółtaki są przede wszystkim zmianą estetyczną. To łagodne zmian niezakłócające funkcji powiek. Dopóki nie przeszkadzają one osobie, u której wystąpią, nie trzeba nic z nimi robić.
Jeśli chcemy je usunąć, wiąże się to z wycięciem chirurgicznym lub z wykorzystaniem laserów NdYag/ CO2. Zabieg operacyjny trwa od kilku do kilkunastu minut i przebiega w znieczuleniu miejscowym. Szwy skórne usuwane są po około 7 dniach i pacjent może wrócić do pełnej aktywności. Celem właściwej diagnozy choroby, należy umówić się na wizytę u okulisty. Optica Krakowskie Centrum Okulistyki zatrudnia wybitnych specjalistów leczących choroby narządu wzroku i jego okolic.
Jeśli zdecydujemy się na leczenie operacyjne, warto mieć świadomość, że problem może wracać.
© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.