Laserowa korekcja wzroku – jak powstaje wada i jak można ją leczyć ?

Z artykułu dowiesz się:
⦁ W jaki sposób powstaje wada wzroku
⦁ Jak laser koryguje wadę wzroku
⦁ Jakie rodzaje zabiegów laserowej korekcji wzroku wykonywane są w klinice okulistycznej Optica

Wada wzroku często wiąże się z potrzebą noszenia okularów lub soczewek, do których można się szybko przyzwyczaić, ale życie bez nich jest łatwiejsze i bardziej komfortowe.
Niestety z wiekiem u każdego z nas występuje pogorszenie wzroku i musimy o niego odpowiednio zadbać, aby nie mieć problemy w codziennym funkcjonowaniu.
Istnieje sposób na zniwelowanie wady wzroku dzięki zabiegowi laserowej korekcji. W jaki sposób laser koryguje wzrok i jakie wymieniamy rodzaje zabiegów?

Odpowiadamy w artykule.

Spis treści

Dlaczego powstaje wada wzroku ?

Wady wzroku wynikają z zaburzenia prawidłowej refrakcji oka. Co to oznacza w praktyce? Promienie świetlne muszą ulec odpowiedniemu załamaniu, przechodząc przez układ optyczny oka, aby na siatkówce utworzyć ostry obraz. Układ optyczny oka składa się z rogówki, soczewki, cieczy wodnistej i ciała szklistego. Siatkówka znajduje się na tylnym biegunie gałki ocznej i odpowiada za przetworzenie światła na sygnały nerwowe, co umożliwia prawidłowe widzenie. Gdy kształt rogówki jest nieprawidłowy, promienie nie są w stanie skupić się w odpowiednim miejscu i utworzyć ostrego obrazu.

Wyróżniamy trzy najczęstsze wady wzroku:

  1. 1. krótkowzroczność, gdzie obraz powstaje przed siatkówką. Wyróżnia się krótkowzroczność:

a) osiową, gdzie przednio-tylna gałki ocznej jest za długa do siły łamiącej soczewki i rogówki;

b) soczewkową, gdy soczewka jest zbyt kulista w stosunku do długości gałki ocznej;

c) rogówkową, gdzie rogówka jest zbyt kulista w stosunku do gałki ocznej.

2. dalekowzroczność, gdzie obraz powstaje za siatkówką. Wyróżnia się dalekowzroczność:

a) osiową, gdy gałka oczna jest zbyt krótka w porównaniu do siły łamiącej soczewki i rogówki;

b) soczewkową, gdzie występuje zbyt płaska soczewka w porównaniu do siły łamiącej i długości gałki ocznej;

c) rogówkową, gdy rogówka jest zbyt płaska w stosunku do siły łamiącej soczewki i długości gałki ocznej.

3. astygmatyzm, gdzie promienie skupiają się w różnych miejscach powodując nieostre widzenie. Wyróżnia się astygmatyzm:

a) zwykły krótkowzroczny lub zwykły nadwzroczny. Krótkowzroczny polega na tym, że jedna linia ogniskowa znajduje się na siatkówce, a druga przed nią. Nadwzroczny polega na tym, że jedna linia ogniskowa znajduje się na siatkówce, a druga za nią;

b) złożony krótkowzroczny lub nadwzroczny. W pierwszym przypadku obydwie linie ogniskowe znajdują się przed siatkówką, a w drugim za nią;

c) mieszany, gdy jedna linia ogniskowych znajduje się przed siatkówką, a druga za nią.

Wyróżnić należy także prezbiopię, czyli starczowzroczność, która pojawia się po 45 roku życia.

Starczowzroczność nie jest wada wzroku ani chorobą, ale stanem związanym z procesem starzenia się. Polega ona na złym widzeniu z bliska.

Osoby dalekowzroczne zazwyczaj odczuwają dolegliwości związane ze starczowzrocznością wcześniej, a osoby krótkowzroczne później.

Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy wad wzroku?

Najczęstszymi objawami wad wzroku są:

U dzieci częstymi objawami wad wzroku są trudności z czytaniem, pisaniem i koncentracją oraz pocieranie gałek ocznych

Jakie są przyczyny konkretnych wad wzroku?

Przyczyny krótkowzroczności:

Przyczyny nadwzroczności:

Nadwzroczność może być skutkiem uniesienia siatkówki lub uciskiem na biegun tylny przez zmiany rozrostowe w oczodole.

Nadwzroczność może wynikać także z osłabienia naczyń krwionośnych, z których zbudowana jest gałka oczna. Schorzenie występować może np. u chorych na cukrzycę.

Przyczyny astygmatyzmu

Przyczyny presbiopii:

Dlaczego laser koryguje wadę wzroku ?

Zadaniem lasera jest przywrócenie odpowiedniego kształtu rogówce. Działanie lasera polega na „odparowaniu” tkanki za pomocą krótkich impulsów o odpowiedniej mocy. Usuwane są kolejne warstwy rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona.

Rodzaje zabiegów laserowej korekcji wzroku

W naszej Klinice oferujemy zabiegi laserowej korekcji wzroku dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów:

Gwarantujemy, że wykonywane w klinice Optica zabiegi są w pełni bezpieczne i bezbolesne, przeprowadzane w profesjonalny sposób przez wykwalifikowanego lekarza z 25 letnim doświadczeniem w leczeniu oczu.

kobieta zakraplająca oczy sztucznymi łzami

Rekonwalescencja po zabiegu

Zabiegi laserowej korekcji wzroku są w pełni bezpiecznymi, bezbolesnymi i skutecznymi metodami usuwania wad wzroku, ale wiąże się z nimi konieczne rekonwalescencja po zabiegach.

Samo działanie lasera podczas zabiegu trwa mniej więcej 20 sekund, ale pacjent przebywa w sali operacyjnej ok. 20 minut, ponieważ dłużej trwają przygotowania do zabiegu.

Zazwyczaj już po kilku dniach pacjent może powrócić do pracy i codziennej aktywności, ale uzależnione jest to od indywidualnych predyspozycji. Każdy przechodzi proces rekonwalescencji w swoim tempie. Niektórzy potrzebują więcej czasu, aby móc w pełni cieszyć się z efektów zabiegu.

Na początku niektórzy mogą widzieć gorzej z bliska niż przed zabiegiem, to całkowicie normalne, a poprawa wzroku nastąpi na pewno do kilku tygodni.

Długość rekonwalescencji uzależniona jest także od wykonanej na oczach metody zabiegu.

Po zabiegu może występować światłowstręt, a oczy będą łzawić. Spowodowane jest to gojeniem się nabłonka i trwa do 3 dni. Po ściągnięciu soczewek opatrunkowych wszystko wraca do normy.

Od razu po zabiegu nie można także prowadzić samodzielnie samochodu.

Do tygodnia po zabiegu może występować nadwrażliwość na światło, zamglone i nieostre widzenie oraz wahania ostrości. Do 4 tygodni po zabiegu zdarza się, że pacjenci odczuwają suche oko i mają trudności z jazdą samochodem w nocy. Do 6 miesięcy mogą występować wahania ostrości – do tego czasu wzrok może się stabilizować.

Ogólnymi zasadami, do których warto się stosować po zbiegu laserowej korekcji wzroku są:

Najważniejsze jest regularne uczęszczanie na badania kontrolne!

Zadaniami badań kontrolnych po zabiegu laserowej korekcji wzroku jest kontrola stanu wzroku pacjenta, ocena efektów oraz wykluczenie wystąpienia ewentualnych powikłań.

Na badaniach kontrolnych pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące stosowania specjalnych kropli zapobiegających infekcjom i zapaleniom.

 

Bibliografia

1. „Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku”, online: https://www.visum-clinic.pl/leczenie/laserowa-korekcja-wzroku/rekonwalescencja-po-laserowej-korekcji-wzroku/, dostęp 31.08.2022.

2. „Trzy generacje laserowej korekcji wad wzroku”, online: https://drmichnowski.pl/wp-content/uploads/2020/07/1.pdf, dostęp 31.08.2022.

3. Grzybowski A., „Okulistyka” Wrocław 2018, str. 43–44.

4. Ibidem, 53–56.

5. „Skąd się biorą wady wzroku?”, online: https://kodano.pl/poradnik/skad-sie-biora-wady-wzroku.html#krotkowzrocznosc-przyczyny, dostęp 31.08.2022.

6. Kałużny B., „FemtoLASIK czy Smile”, online: https://oftalmika.pl/uploads/files/prasa%20oft%2012%20popr%20text.pdf, dostęp 31.08.2022.

7. „Laserowa korekcja”, 06.03.2020, online: https://prezbiopia.pl/2020/03/06/laserowa-korekcja/, dostęp 31.08.2022.

8. „Wady wzroku”, Katedra i Klinika Okulistyki WUM, online: https://okulistyka.wum.edu.pl/system/files/wady_wzroku_i_chir_refr.pdf, dostęp 31.08.2022.

9. Miłosz A., „Laserowa korekcja wzroku metodą femtoLASIK. Przebieg, zalecenia i skutki uboczne”, medonet 02.09.2015, online: https://www.medonet.pl/zdrowie,laserowa-korekcja-wzroku-metoda-femtolasik–przebieg–zalecenia-i-skutki-uboczne,artykul,1733525.html, dostęp 31.08.2022.

10. Kowalewska Z., „PRK – na czym polega ta laserowa metoda korekcji wzroku?”, hellozdrowie 25.11.2019, online: https://www.hellozdrowie.pl/prk-na-czym-polega-ta-laserowa-metoda-korekcji-wzroku/, dostęp 31.08.2022.

11. Miłosz A., „Laserowa korekcja wzroku metodą EBK. Opis zabiegu i zalecenia”, medonet 02.09.2019, online: https://www.medonet.pl/zdrowie,laserowa-korekcja-wzroku-metoda-ebk–opis-zabiegu-i-zalecenia,artykul,1733547.html, dostęp 31.08.2022.

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.