Stożek rogówki – wszystko co powinieneś wiedzieć

Stożek rogówki to degeneracyjna choroba oczu, która charakteryzuje się stopniowym osłabieniem i deformacją kształtu rogówki. Często dotyczy ona obu oczu i rozwija się przez wiele lat. Choroba ta jest rzadka, ale może prowadzić do znacznego upośledzenia wzroku. To właśnie dlatego ważna jest regularna profilaktyka. Zaniedbany stożek rogówki może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia przeszczepu. Chociaż chorobie tej nie można zapobiec, można skutecznie zahamować jej postęp i złagodzić dokuczliwe objawy – zwłaszcza jeśli zostanie wykryty w początkowym stadium. Czy wiek i genetyka wpływają na ryzyko wystąpienia stożka rogówki?

Jak rozpoznawać stożek rogówki?

Stożek rogówki rozwija się bardzo powoli, co sprawia, że początkowe objawy choroby mogą być trudne do zauważenia. Pierwsze symptomy choroby możemy zwykle zaobserwować w wieku dojrzewania, a jej najostrzejsze stadium przypada pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. W miarę postępującego wybrzuszenia rogówki, pacjenci zaczynają odczuwać coraz bardziej dokuczliwe objawy, takie jak nadwrażliwość na światło, swędzenie i zaczerwienienie oczu oraz widzenie mnogie. Warto zwrócić się do lekarza okulisty, gdy zauważymy pogorszenie wzroku lub efekt „halo” wokół źródeł światła. Regularne badania wzroku pomagają we wczesnym wykryciu choroby i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia.

Czy choroby tej można uniknąć?

Medycyna nie zna jeszcze skutecznego sposobu, który pozwoliłby w pełni zapobiec tej chorobie. Wiadomo jednak, że na rozwój stożka rogówki bardziej narażeni są mężczyźni oraz osoby, u których w rodzinie stwierdzono przypadki tego schorzenia. Szczególnie dbać o oczy powinni pacjenci, którzy zmagają się z chorobami atopowymi, takimi jak astma czy alergie. Rozwój choroby może determinować również intensywne tarcie oczu. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia stożka rogówki ważne jest stosowanie odpowiedniej higieny i pielęgnacji oczu, a także dbanie o ogólną kondycję swojego organizmu poprzez aktywność fizyczną i zdrową dietę.

Czy choroby tej można uniknąć?

Sposób leczenia stożka rogówki zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnej fazie schorzenia objawy możemy korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, lecz wraz z rozwojem choroby konieczne stają się specjalistyczne zabiegi. 

Jedną z metod leczenia stożka rogówki jest Cross Linking, czyli zabieg polegający na nasączaniu rogówki rybolfawiną i naświetlaniu jej promieniowaniem ultrafioletowym. Cross Linking wzmacnia rogówkę, co z kolei hamuje lub zatrzymuje rozwój choroby. Sam zabieg jest stosunkowo krótki i bezbolesny, a okres rekonwalescencji nie jest długotrwały. Pamiętajmy, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza przez pierwsze tygodnie po zabiegu. Cross Linking najlepsze efekty przynosi w początkowych stadiach choroby – wówczas bardzo rzadko możemy zaobserwować po zabiegu progresję choroby. 

Metodę leczenia warto dobrać na podstawie specjalistycznych badań kwalifikacyjnych, przeprowadzonych pod okiem specjalisty. Wówczas możemy mieć pewność, że dobrana metoda okaże się skuteczna i spełni nasze oczekiwania. Podobnie jak w przypadku innych chorób – także w przypadku stożka rogówki wczesne wykrycie schorzenia pozwala na szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. Warto zatem pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty – zwłaszcza jeśli choroby oczu występowały już u innych członków naszej rodziny.

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.