Zaćma wrodzona – przyczyny i sposoby leczenia

Zaćma wrodzona to rodzaj katarakty, która rozwija się u niemowląt i dzieci w pierwszych latach życia. Proces rozwijania się choroby może różnie przebiegać u poszczególnych dzieci, lecz zazwyczaj ma charakter stopniowy. Patogeneza tego schorzenia nie jest do końca znana, jednak naukowcy wyszczególniają kilka czynników sprzyjających jego rozwojowi. Co warto wiedzieć na temat zaćmy wrodzonej? Czy można ją wyleczyć?

Przyczyny i rodzaje zaćmy wrodzonej

W przypadku katarakty wrodzonej ogromną rolę odgrywa genetyka. Badania wykazują, że w nawet 1⁄3 przypadków schorzenie to ma charakter dziedziczny. Ponadto czynnikiem determinującym rozwój zaćmy są aberracje chromosomowe (np. zespół Downa) czy zakażenia wewnątrzmaciczne. Z zaćmą wrodzoną często zmagają się także dzieci chorujące na różne schorzenia gałki ocznej. Brak tęczówki, siatkówczak, retinopatia wcześniaków czy odwarstwienie siatkówki – wszystkie te czynniki mogą odegrać istotną rolę w rozwoju katarakty.

Zaćma wrodzona może mieć charakter jądrowy, całkowity, błoniasty, biegunowy, torebkowy lub warstwowy. Wśród dzieci najczęściej diagnozowany jest ten ostatni rodzaj. W przypadku zaćmy warstwowej zmętnienie soczewki jest mniej intensywne w centrum, co oznacza, że centralna część soczewki pozostaje stosunkowo przezroczysta. Obszar obwodowy soczewki ulega jednak znacznym zmianom, przez co staje się mętny. To z kolei wpływa na jakość widzenia.

Objawy zaćmy wrodzonej

Objawy zaćmy wrodzonej u dzieci mogą obejmować zaburzenia ostrości wzroku, zniekształcenia percepcji obrazów oraz trudności w rozróżnianiu szczegółów w otoczeniu. U niemowląt i małych dzieci mogą występować objawy takie jak: brak reakcji na bodźce świetlne, niezdolność do śledzenia ruchomych przedmiotów oraz nietypowe ruchy gałek ocznych, takie jak oczopląs czy zez.

Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie leczenia są kluczowe dla zdrowego rozwoju dziecka. Z tego powodu warto pamiętać o regularnej profilaktyce narządu wzroku naszych potomków – zwłaszcza jeśli w rodzinie już wcześniej występowały przypadki katarakty. Pierwszą wizytę w poradni okulistycznej warto zaplanować po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia. Terminy kolejnych badań profilaktycznych najlepiej umówić bezpośrednio z lekarzem.

Metody leczenia katarakty

Zaćma wrodzona może mieć różny stopień nasilenia. Leczenie katarakty obejmuje operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce soczewki sztucznej. Nie wszystkie kliniki podejmują się przeprowadzania zabiegu u dzieci, dlatego warto zapytać o to już na etapie rejestracji. Jak wygląda sama operacja? Zabieg przeprowadzany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Po 2-3 godzinach od operacji pacjent wraca do domu, gdzie powinien odpoczywać przez najbliższe tygodnie. Cały zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent pozostaje cały czas przytomny, a sama operacja jest bezbolesna.

Po wykonaniu zabiegu ważny jest także okres rekonwalescencji, który trwa zwykle 4-6 tygodni. W tym czasie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, schylania się, dźwigania i gimnastyki. Nie należy także korzystać z basenów i męczyć oka zbyt długim patrzenie w ekran telewizora, komputera, smartfona czy tabletu. Pamiętajmy także, że podczas spacerów powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. W ten sposób chronimy oczy nie tylko przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale także przed wiatrem i zanieczyszczeniami. Należy również pamiętać o przyjmowaniu leków i kropel przepisanych przez lekarza oraz stawiać się na wizyty kontrolne.

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.