Zwyrodnienie plamki żółtej - przyczyny, objawy i leczenie

AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem) to choroba oczu związana ze starzeniem się organizmu, która powoduje uszkodzenie centralnej części siatkówki oka, czyli plamki żółtej. Jest to choroba prowadząca do postępującej utraty widzenia centralnego, co znacznie wpływa na jakość życia pacjenta. AMD jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia. Wyróżnia się dwa rodzaje AMD: postać suchą i mokrą. Przyczyną choroby jest m.in. starzenie się organizmu, dziedziczność, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu i otyłość. Leczenie choroby polega na hamowaniu jej postępu i zahamowaniu utraty wzroku poprzez stosowanie różnych metod terapeutycznych.

Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba oczu, która występuje u osób w podeszłym wieku, zwykle po 50 roku życia. Polega na uszkodzeniu plamki żółtej, której funkcją jest umożliwienie ostrego widzenia centralnego. Choroba ta powoduje utratę widzenia w polu centralnym, co utrudnia wykonywanie wielu czynności, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu czy rozpoznawanie twarzy.

Wyróżnia się dwa typy AMD: postać suchą i mokrą. Suche AMD jest najczęstszą formą choroby, a jej przyczyną jest stopniowe uszkodzenie komórek siatkówki. Mokre AMD jest formą zaawansowaną i groźniejszą, w której pojawiają się nowe naczynia krwionośne w naczyniówce, co może prowadzić do krwawień i uszkodzeń siatkówki.

Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie może opóźnić jej postęp i zminimalizować skutki utraty widzenia.

Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej

Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) nie są do końca poznane, ale wiadomo, że choroba ta jest związana z wiekiem oraz dziedziczeniem genetycznym. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększa się po 50 roku życia, a ryzyko jest większe u osób, u których choroba występowała w rodzinie. Niektóre badania sugerują również, że promieniowanie UV i długotrwała ekspozycja na światło słoneczne mogą wpływać na rozwój choroby.

W AMD dochodzi do zwyrodnienia komórek siatkówki, w tym fotoreceptorów, które odpowiadają za odbiór światła i przekazywanie informacji do mózgu. W wyniku tego procesu dochodzi do zmniejszenia centralnego widzenia i zniekształcenia obrazów. tarcia oczu i zaciskania powiek

Leczenie AMD

Leczenie AMD polega na hamowaniu postępu choroby i zminimalizowaniu jej skutków. W tym celu stosuje się farmakoterapię oraz suplementację witaminami i minerałami.

Warto pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na zahamowanie postępu choroby i zachowanie dobrego wzroku.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) zależą od stopnia zaawansowania choroby. Na początku choroby objawy mogą być niewidoczne lub łagodne, a wraz z postępem choroby stają się coraz bardziej uciążliwe. Niektóre z objawów zwyrodnienia plamki żółtej to:

Jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, warto skonsultować się z okulistą. Wczesne wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia mogą pomóc w zachowaniu dobrego wzroku i poprawie jakości życia pacjenta.

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.