Najnowsza laserowa metoda korekty starczowzroczności

PRESBIOPIA

U każdego człowieka, mniej więcej po 40-45 roku życia zaczyna się tzw. Starczowzroczność (presbiopia). Jest to naturalny, postępujący, proces fizjologiczny organizmu. Objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem obiektów położonych blisko, dlatego z czasem czytanie książki, gazety czy korzystanie z telefonu, bądź komputera staje się coraz bardziej uciążliwe. Za to wszystko odpowiedzialne jest zmniejszenie elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej oraz mięśnia rzęskowego, co powoduje osłabienie zdolności skupiania wzroku na bliskich obiektach. Dlatego też nazywana jest „ chorobą krótkich rąk”– koniecznością oddalania od oczu przedmiotów (np. książki) w celu przeczytania zapisanego na nich tekstu. Nieskorygowana starczowzroczność znacząco obniża jakość życia powodując: niemożność czytania drobnego druku, potrzebę zwiększonego oświetlenia, podwójne widzenie, łzawienie, bóle głowy.
Najbardziej powszechnym sposobem na to, aby zniwelować efekt presbiopii są tradycyjne okulary. Stosowanie okularów do oglądania obiektów z określonych odległości wiąże się jednak z rozmyciem peryferyjnym obrazu, ograniczonym polem widzenia i upośledzoną percepcją głębi, co prowadzi do dyskomfortu podczas prowadzenia pojazdów , a także częstych upadków u osób starszych. Niejednokrotnie zapominamy zabrać okulary ze sobą lub je gubimy. Bardziej nowoczesne soczewki kontaktowe też mają pewne minusy. Użytkowanie soczewek może zwiększać objawy zespołu suchego oka , wiąże się z większym ryzykiem infekcji, a także stosowanie ich może być utrudnione ze względu na mniejszą zdolność aplikacji przez osoby starsze. Soczewki te przy aplikacji często ulegają uszkodzeniu.

Metoda korekcji starczowzroczności

Laserowa korekcja wzroku obecnie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie, a w Polsce też ma coraz więcej zwolenników. Laserowa korekcja wzroku jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem na pozbycie się wady wzroku i poprawie komfortu widzenia u osób ze starczowzrocznością. Dla jednych – to większy komfort i wygoda, dla innych – możliwość realizacji planów zawodowych.
Metoda korekcji starczowzroczności jest jedną z najnowszych, najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych metod korekcji wzroku u osób z prezbiopią . Jest to obuoczny zabieg modelowania rogówki techniką LASIK przy zastosowaniu lasera. Płatek rogówkowy wycinany jest za pomocą lasera femtosekundowego, a następnie wykonuje się modelowanie rogówki. Zabieg przy pomocy tej metody polega na stworzeniu mikromonowizji. Czyli planowej pełnej korekcji oka dominującego do dali, a oka podporządkowanego do bliży. Oko dominujące służy m. in. do kierowanie samochodem. Jednocześnie w oku niedominującym indukowana jest niewielka krótkowzroczność rzędu od -0.75 do -1.5 D, co wspomaga widzenie do bliży. Zaletą metody korekcji starczowzroczności w porównaniu z innymi metodami laserowej korekty monowizji jest zachowanie widzenia obuocznego, bez utraty dobrego widzenia w odległościach pośrednich. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu naturalnej asymetryczności naszych oczu, co w połączeniu z pracą lasera umożliwia stworzenie tzw. strefy „połączonej”, dzięki czemu każde oko widzi dobrze na odległość pośrednią.

Pacjenci po zabiegu metodą korekcji starczowzroczności zwykle szybko przystosowują się do nowego sposobu widzenia. Zabieg jest krótki, trwa kilkanaście minut, rehabilitacja wzrokowa szybka (po paru dniach można powrócić do aktywności zawodowej), a proces neuroadaptacji trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

BEZPIECZEŃSTWO

Specjaliści kliniki Optica pracują na sprawdzonym sprzęcie najnowszej generacji, który gwarantuje pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa przy zabiegach laserowej korekcji wzroku.

KWALIFIKACJA

Dzięki dobrze przeprowadzonej kwalifikacji lekarz może przewidzieć wynik laserowej korekcji wzroku jeszcze na etapie badania kwalifikacyjnego. Międzynarodowe badania pokazują, że dokładna diagnoza przed zabiegiem sprawia, że prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych po zabiegu jest minimalne. Zdecydowana większość pacjentów po 40 roku życia bardzo dobrze toleruje mikromonowizję. Aby sprawdzić przed zabiegiem kto może być zakwalifikowany

PODSUMOWANIE

Jeszcze jakiś czas temu najczęściej stosowaną alternatywą dla okularów – w przypadku prezbiopii – był chirurgiczny wszczep soczewek, jednak w Centrum Okulistycznym Optica proponujemy bezpieczne, małoinwazyjne i skuteczne laserowe metody korekcji wzroku dzięki czemu zapomnisz o okularach i soczewkach, będziesz mógł w pełni korzystać z codziennej aktywności. Prowadzenie samochodu, praca przy komputerze i czytanie menu w restauracji bez okularów!

Odwiedź nasze Social Media

© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.