Współczesna okulistyka ma do zaoferowania pacjentom z wadami wzroku coraz więcej możliwości. Dzięki innowacyjnym szybkim zabiegom ambulatoryjnym często można zrezygnować z noszenia okularów. Jedną z nowoczesnych metod korekty wzroku jest refrakcyjna wymiana soczewki.
Refrakcyjna wymiana soczewki jest nowoczesnym zabiegiem chirurgicznym stosowanym przy leczeniu takich wad wzroku jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, a także astygmatyzm. Przywraca również ostrość widzenia w starczowzroczności, kiedy laserowa korekcja oczu jest niezalecana.
Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej sztuczną. Zabieg można wykonać ambulatoryjnie bez konieczności hospitalizacji. Jest w pełni bezpieczny i po podaniu miejscowo kropli znieczulających bezbolesny. Cała procedura trwa zaledwie 15 do 20 minut. Korekta wzroku tą metodą przywraca zdolność prawidłowego widzenia, a ostateczny efekt zależy także od wyboru rodzaju samej soczewki. Dostępne są:
Umożliwiają przywrócenie ostrości widzenia bliży lub dali.
Umożliwiają przywrócenie ostrości widzenia bliży lub dali.
Pozwalają na ostre widzenie bez względu na odległość. Po ich zastosowaniu pacjent może już zrezygnować z okularów.
Są to specjalne soczewki zarówno jednoogniskowe, jak i wieloogniskowe do leczenia astygmatyzmu.
Wybór konkretnego rodzaju soczewki stosownie do potrzeb pozwala na uzyskanie optymalnych efektów. Dodatkowym atutem sztucznych soczewek jest możliwość wyposażenia ich w specjalny filtr chroniący przed działaniem emitowanego z ekranów światła niebieskiego.
Refrakcyjna wymiana soczewki, mimo że jest krótkim i bezpiecznym zabiegiem chirurgicznym, wymaga przestrzegania przez pacjenta już po jej wykonaniu określonych zaleceń. Jest to konieczne, aby rekonwalescencja przebiegała bez problemów, a oczy szybko zaadaptowały się do nowych możliwości widzenia. Z tego względu lekarze zalecają, aby pacjent po zabiegu przynajmniej przez dwa tygodnie unikał dużego wysiłku fizycznego, dźwigania, gwałtownych ruchów połączonych ze schylaniem. Nie można trzeć oczu i zaciskać powiek. Podczas mycia należy pilnować, aby woda czy szampon nie dostały się do oczu. Kiedy wychodzi się na zewnątrz, trzeba zakładać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. W razie odczuwania jakiegoś dyskomfortu po zabiegu można zastosować najlepiej polecony przez lekarza środek przeciwbólowy. Jeśli lekarz będzie miał dodatkowe zalecenia w konkretnym przypadku, należy się do nich bezwzględnie stosować.
Refrakcyjna wymiana soczewki może pomóc wielu ludziom z wadami wzroku odzyskać ostrość widzenia. Jest też świetnym rozwiązaniem w przypadku starczowzroczności, kiedy pacjent nie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Ważne, aby zabieg został wykonany przez specjalistę, który poprowadzi pacjenta od procesu kwalifikacji do wymiany soczewki, aż do opieki pooperacyjnej. Nasza klinika dysponuje wysokiej klasy specjalistami, którzy takie zabiegi przeprowadzają.
Podczas mycia głowy należy pilnować, aby woda czy szampon nie dostały się do oczu.
© 2022 Optica Kraków | Najlepsze w Polsce laserowe korekcje wzroku i inne.